Witryna Czasopism.pl

nr 24 (226)
z dnia 20 grudnia 2008
powrót do wydania bieżącego

zapraszamy | teraz o… | autorzy | archiwum

PODSUMOWANIE ROKU 2008 Z PUNKTU WIDZENIA KONRADA C. KĘDERA

KWESTIONARIUSZ REDAKTORA

Imię i nazwisko…

Konrad Kęder


Tytuł pisma, którym kieruję...

„FA-art”



1. Jestem redaktorem od ilu lat? Redaktorem, a nawet redaktorem naczelnym, jestem od lat równo dwudziestu.


2. Zostałem redaktorem pisma kulturalnego, bo… „robienie pisma” czyli pisanie, redagowanie i wydawanie wydawało mi się świetnym pomysłem na funkcjonowanie w społeczeństwie; należy pamiętać, że to było za poprzedniego ustroju, a ja sam byłem dosyć młody.


3. Oprócz bycia redaktorem naczelnym zajmuję się… kierowaniem Fundacją Otwarty Kod Kultury, wydawaniem książek i pisaniem, jakkolwiek chętnie odwróciłbym kolejność.


4. W swojej pracy najbardziej cenię... element niespodzianki – wciąż poznaję nowych ludzi, w dodatku od nie tak oczywistej strony pisanych przez nich tekstów.


5. Najbardziej irytujące w mojej pracy jest… konieczność (ekonomiczna) łączenia zajęć wydawcy i redaktora, bowiem zajęcia wydawcy pisma literackiego skutecznie ograniczają możliwość poznawania ludzi od innej strony niż pisane przez nich teksty.


6. Najważniejsze w tworzeniu czasopisma jest… mieć jakiś atut w ręce prócz chęci pozostawania w grze. Najmocniejszy atut to według mnie kadry.


7. Moim największym sukcesem jako redaktora w 2008 r. jest… przygotowanie podwójnego numeru „FA-artu” prezentującego obszernie (kilkadziesiąt nazwisk) młodą literaturę niemieckojęzyczną – projekt obejmował także warsztaty translatorskie i spotkania promocyjne. Redakcja zmagała się z tym projektem ponad rok.


8. Moją największą porażką jako redaktora w 2008 r. jest… strona internetowa gazety – która nie jest taka, jaka być powinna (historia „FA-artu” w internecie notowała już lepsze okresy).


9. W doborze tematów do kolejnych numerów kierowałem się… W „FA-arcie” z zasady nie przygotowujemy numerów tematycznych, choć czasem zdarza się, że podczas redakcji stałych działów (prezentacje prozy i poezji, szkice, recenzje) jakiś motyw zaczyna się nam przewijać. Magicznymi słowami redakcji mogłyby być, jak sądzę, „debiut” i „ugór”; chętnie publikujemy nowych autorów i poruszamy głębiej tematy literackie, których nikt nie chce poruszać (już lub jeszcze).


10. Czasopisma kulturalne, po które najchętniej sięgałem w mijającym roku... Fundacja, którą kieruję, wydaje Witrynę Czasopism.pl, który to wortal, z sercem w postaci Katalogu Czasopism.pl, stara się promować wszystkie czasopisma kulturalne w Polsce. Dużo czytam.


11. Jako osobowość roku 2008 w dziedzinie kultury wyróżniłbym... wiele, całe mnóstwo osób, gdyż pozostawanie osobowością przez jakiś czas, np. przez rok, to nie takie znowu trudne. Natomiast być osobowością tak w ogóle – nie jest łatwo, zatem bez nazwisk tymczasem.


12. Na mojej szafce nocnej można ostatnio znaleźć takie książki, jak… współczesne powieści i tomy poezji polskich autorów, których wydawcy zadbali o to, by do mnie dotarły. Przynajmniej przeglądam.


13. Jeśli śledziłem wydarzenia polityczne, to szczególnie... sportowe – tasiemiec o korupcji w piłce nożnej. Politykę kulturalną i gospodarczą muszę, niestety, śledzić na bieżąco z racji zawodowych, nie ma od tego ucieczki.


14. Jako redaktor życzę sobie i innym w Nowym Roku... Po dwudziestu latach doświadczeń życzę sobie i innym zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

Konrad C. Kęder

zobacz w najnowszym wydaniu Witryny:
KOMEDIA NIE JEST (POLSKĄ) KOBIETĄ
PASOLINI – REAKTYWACJA
PLANETA PRL
felieton__PiSarz i POeta
...O CZASOPISMACH KULTURALNYCH
O CZASOPISMACH OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH, CZYLI O TYM, DLACZEGO KAPELUSZ MIAŁBY PRZERAŻAĆ
zobacz w poprzednich wydaniach Witryny:
POLSKI DŻEZ
Festiwalowych wypowiedzi ciąg dalszy
NA WSCHÓD OD CZASU

buduj Witrynę | © 2004 Fundacja Otwarty Kod Kultury | pytania? | kontakt