nr 5 (207)
z dnia 5 marca 2008
powrót do wydania bieżącego
zapraszamy | wybrane artykuły | autorzy | archiwum
Rok 2008 uznano Rokiem Animacji – nie bez kozery rozpoczynamy obecne wydanie artykułem Pawła Sitkiewicza Wychowywać czy pouczać? Perswazja i propaganda w polskim animowanym filmie dla dzieci, opublikowanym dzięki uprzejmości redakcji gdańskiego pisma „Panoptikum”. W księgarniach czeka na Państwa najnowszy, siódmy numer półrocznika, koncentrujący się wokół kwestii zaangażowania społecznego w kinie i sztuce. Gorąco polecamy!
W „Witrynie” dzięki omówieniom Agnieszki Kozłowskiej temat animacji jest już od dawna obecny; tym razem w Lesie rzeczy... animowanych autorka m.in. tłumaczy zawiłości pojęć związanych z animowanym filmem, tropiąc liczne wątki animacyjne, które w ciągu ostatnich miesięcy pojawiły się w prasie kulturalnej.
Dwukrotnie zachęcamy do sięgnięcia po miesięcznik „Twórczość”. Grzegorz Wysocki nie szczędzi nam najciekawszych wyimków z numeru styczniowego (co cesarskie oddając Borgesowi, a co boskie – M.K.E. Baczewskiemu), natomiast Maciej Gierszewski opowiada o numerze lutowym, tradycyjnie poświęconym Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.
Anna Herbut dzieli się swoimi wrażeniach z lektury czwartego numeru wydawanego w Lesznie młodego miesięcznika „Morele i Grejpfruty” (Trele, morele, grejpfruty i winogronka). W drugim tekście przedstawia czytelnikom „Przewodnik po obrazach” Wilhelma Sasnala, jakim jest marcowe wydanie „ARTeonu”.
Na tym nie koniec. Daniel Gizicki w Odgrzewanych kotletach pisze swoistą suplikę na niedoskonałości działu komiksu w krakowskim „Splocie”, Anna Bajor-Ciciliati szczegółowo omawia najświeższy „Notatnik Teatralny”, a Lidia Koszkało, przeglądając lutowe „Nowe Książki”, zdradza nam tajniki warsztatu tłumacza.
Zapraszamy!
buduj Witrynę | © 2004 Fundacja Otwarty Kod Kultury | pytania? | kontakt