Witryna Czasopism.pl

nr 2 (204)
z dnia 20 stycznia 2008
powrót do wydania bieżącego

zapraszamy | teraz o… | autorzy | archiwum

Jesienny numer

Mimo stycznia w kalendarzu, jesień wciąż za oknem, na ulicach jesienne dziewczyny (bo jak śpiewała Kalina Jędrusik, „zimowych nie ma żadnych”), a w „Witrynie” na długie wieczory sporo tekstów do czytania.


W dziale felietonów nasi autorzy snują melancholijne rozważania o prowincjonalnych miasteczkach (Robert Ostaszewski) oraz – z pewnym zacietrzewieniem – o potrzebie wymachiwania szabelką (Grzegorz Tomicki).


„Melancholii smętny woal” unosi się również nad artykułem Łucji Duraj-Piekarskiej z najświeższego „Autoportretu” (temat numeru: PRZESTRZENIE ZDROWIA), pt. Zdrowie na wystawie. Krakowskie muzea medyczne, który publikujemy dzięki uprzejmości redakcji krakowskiego kwartalnika. Antidotum na jesienne zmory znajduje się w drugim szkicu: Sanus per aquam, czyli nowoczesność i elegancja Marty Smagacz.


Wśród omówień prasy kulturalnej także dominuje ton wspomnieniowy. Paweł Kompanicki pisze o „Muzeum”, wydawanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a Małgosia Nadwadowska o medializacji pamięci wziętej pod lupę w „Kulturze Współczesnej”.

Michał Choptiany uważnie przygląda się „Dekadzie Literackiej”, a w niej autobiograficznym wspomnieniom z czasów PRL-u; pisze też o „Kronosie”, którego redaktorzy postanowili przywołać demony rewolucji z października 1917 r.

Oprócz tego Anna Bajor-Ciciliati proponuje przegląd zimowej prasy teatralnej, Anna Herbut za „Opcjami” opowiada o (heretyckich) strategiach przyjmowanych przez artystów, a Magda Galas próbuje dzięki omówieniu „-grafii” przemalować nam niebo z tępego czarnego na kolor błękitny.


Felietony, autorskie omówienia prasy kulturalnej, wybrane artykuły z prasy – zapraszamy do lektury!


Redakcja

zobacz w najnowszym wydaniu Witryny:
KOMEDIA NIE JEST (POLSKĄ) KOBIETĄ
PASOLINI – REAKTYWACJA
PLANETA PRL
felieton__PiSarz i POeta
...O CZASOPISMACH KULTURALNYCH
O CZASOPISMACH OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH, CZYLI O TYM, DLACZEGO KAPELUSZ MIAŁBY PRZERAŻAĆ
zobacz w poprzednich wydaniach Witryny:
INDYMEDIA. PARTYZANTKA INFORMACYJNA W INTERNECIE
felieton__AUTOBIOGRAFIA MOŻLIWA I NIEMOŻLIWA, CZYLI CO MA PRAWDA DO LITERATURY
KINO RACZEJ NIEOBJAZDOWE

buduj Witrynę | © 2004 Fundacja Otwarty Kod Kultury | pytania? | kontakt