nr 16 (194)
z dnia 20 sierpnia 2007
powrót do wydania bieżącego
zapraszamy | teraz o… | autorzy | archiwum
W 2002 r. Korporacja Ha!art wydała Tekstylia, czyli „fikcyjną opowieść o literaturze, kreację dyskursu o »rocznikach siedemdziesiątych«”, rocznikach branych w cudzysłów, ponieważ – jak przyznali się trzej redaktorzy tomu we wstępie pt. Wszyscyśmy z White'a – „z socjotechnicznego i krytycznego punktu widzenia nie ma mowy o pokoleniu”. Cztery lata później w księgarniach pojawiły się Tekstylia bis, tym razem pomyślane jako „próba stworzenia całościowego przewodnika po wszystkich dziedzinach, w których realizują się młodzi artyści”, tom o wiele bardziej subiektywny, niż to było widoczne w poprzedniej części.
Naszym zamiarem było zachęcenie redaktorów czasopism, a także ludzi czynnie zajmujących się sztuką, literaturą i krytyką, aby spojrzeli na oba tomy Tekstyliów jako na istotne źródło wiedzy o najnowszej i młodej kulturze, a przy okazji zadali sobie parę pytań… Pierwsze i najważniejsze dla naszej dyskusji: pytanie o LISTĘ OBECNOŚCI PO TEKSTYLIACH. Kolejne pytania, pomocnicze: o jakich młodych twórcach kultury Tekstylia milczą? O kim warto by powiedzieć kilka słów więcej? Niech padną konkretne nazwiska – być może uda się wyłowić ciekawe osobowości. Co łączy, a co dzieli najmłodszych? Co miałoby być dla nich punktem odniesienia?
Dyskusja niespodziewanie zmieniła jednak swój kształt. Okazało się, że nie uzupełnianie LISTY OBECNOŚCI wydaje się dla osób poproszonych o zabranie głosu najciekawsze, ale – przede wszystkim – właśnie same Tekstylia bis, o których najwyraźniej mówiło się i pisało dotąd za mało. Dlatego też w dziale „teraz o…” na łamach „Witryny” tym razem publikujemy również dwie wypowiedzi krytyczne, bliższe może w swej formie recenzji: autorstwa Karola Sienkiewicza oraz Piotra Bernatowicza.
Z kolei kwestią młodości w literaturze i sztuce – na marginesie dyskusji okołotekstyliowej – postanowili zająć się Robert Ostaszewski oraz Klara Kopcińska.
Marta Eloy Cichocka podzieliła się z nami nie tylko refleksją na temat swojej pracy nad działem fotografia w Tekstyliach bis, ale i wymieniła nazwiska kilku młodych twórców, którzy przez przypadek „nie załapali” się na prezentowaną w Słowniku młodej polskiej kultury listę nazwisk i zjawisk.
Zaś Ewa Matysik z kwartalnika „Twój Blues” dała bogaty przegląd młodych, stosunkowo nowych i z pewnością dobrze rokujących na przyszłość… muzyków grających bluesa.
Zapraszamy do lektury, ale i do komentarzy. Mamy nadzieję na kolejne wypowiedzi o LIŚCIE OBECNOŚCI PO TEKSTYLIACH.
buduj Witrynę | © 2004 Fundacja Otwarty Kod Kultury | pytania? | kontakt