Witryna Czasopism.pl

nr 24 (226)
z dnia 20 grudnia 2008
powrót do wydania bieżącego

zapraszamy | teraz o… | autorzy | archiwum

PODSUMOWANIE ROKU 2008 Z PUNKTU WIDZENIA MARKA WASILEWSKIEGO

KWESTIONARIUSZ REDAKTORA

Imię i nazwisko…

Marek Wasilewski


Tytuł pisma, którym kieruję...

„Czas Kultury”



1. Jestem redaktorem od ilu lat? Od roku 2001 r.


2. Zostałem redaktorem pisma kulturalnego, bo… chciałem? Bo nikt inny w tym momencie nie chciał bardziej niż ja? W redakcji „Czasu Kultury” jestem od 1992 roku. W tym okresie pismo przechodziło wiele zmian, odszedł założyciel pisma, Rafał Grupiński; kolejny redaktor po kilku latach stwierdził, że jego praca nie ma dalszego sensu. Pojawiła się szansa zbudowania na nowo zespołu redakcyjnego i wymyślenia pisma w XXI wieku, i to było bardzo ciekawe wyzwanie.


3. Oprócz bycia redaktorem naczelnym zajmuję się… wieloma rzeczami. Jestem artystą, tworzę własne prace (przy okazji zapraszam na wystawę w lutym do WRO Art Center we Wrocławiu), piszę teksty o sztuce, jestem profesorem na ASP w Poznaniu.


4. W swojej pracy najbardziej cenię... poznawanie nowych, ciekawych ludzi (ale banał), uczenie się od innych, czytanie ciekawych tekstów, które czasem nie powstałyby bez mojej inicjatywy, możliwość współpracy z każdym na świecie, o kim tylko mogę sobie pomarzyć. Przychodzę, mówię, piszę: jestem z „Czasu Kultury”, proszę o wywiad albo o tekst. To okazja do fascynujących spotkań.


5. Najbardziej irytujący w mojej pracy jest… brak pieniędzy? Brak czasu? Niemożliwość zrobienia wszystkiego, co by się chciało? To, że wykonanie nie zawsze jest tak dobre jak plan?


6. Najważniejsza w tworzeniu czasopisma jest… umiejętność pracy z zespołem inteligentnych, ambitnych i wrażliwych ludzi.


7. Moim największym sukcesem jako redaktora w 2008 r. jest… powiększenie redakcji pisma o dwóch znakomitych redaktorów: Jurka Borowczyka i Michała Larka, powiększanie grona współpracowników, wydanie w Bibliotece „Czasu Kultury” dwóch książek i opracowanie trzeciej, która ukaże się w 2009 roku.


8. Moją największą porażką jako redaktora w 2008 r. jest… ciągle zbyt mała liczba czytelników, zbyt niska sprzedaż pisma, która nie odpowiada naszym ambicjom i temu, jak postrzegamy poziom naszego pisma.


9. W doborze tematów do kolejnych numerów kierowałem się… decyzjami kolektywnymi. Raz do roku robimy programowe zebranie redakcji, która poprzez zbiorową burzę mózgów określa tematy na kolejny rok. Staramy się, aby były to zagadnienia, które poszerzają tradycyjne pole kultury w myśl zasady, że wszystko, co nie jest biologią, jest kulturą, a nawet dalej, jeśli popatrzeć na nasze numery roślinny i zwierzęcy! W doborze tematów chcemy być jak najdalej od kultury „kulturalnej” i jak najbliżej kultury „życiowej”.


10. Czasopisma kulturalne, po które najchętniej sięgałem w mijającym roku... W Polsce: „Literatura na Świecie”, „Lampa”; poza Polską: „Wallpaper”, „Cabinet”, „New York Review of Books”, „Umelec”, „Springerin”.


11. Jako osobowość roku 2008 w dziedzinie kultury wyróżniłbym... Czy naprawdę muszę? W 2009 roku na pewno wymienię Piotra Sommera, który wyda dwie wspaniałe książki ze swoimi wierszami.


12. Na mojej szafce nocnej można ostatnio znaleźć takie książki, jak… Nie mam szafki, książki leżą na podłodze: W obronie przegranych spraw Slavoja Žižka, Łaskawe Jonathana Littella, zbiór wywiadów z Damienem Hirstem On the Way to Work, Art Power Borisa Groysa, Exit Ghost Philipa Rotha, i z literatury śmieciowej Stalin’s Ghost Martina Cruz Smitha (coś się tych duchów nazbierało), a spod spodu wygląda jeszcze przewodnik po cmentarzach Borisa Akunina, Traktat ateologiczny Michela Onfraya i... Pustelnia Parmeńska Stendhala.


13. Jeśli śledziłem wydarzenia polityczne, to szczególnie... wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.


14. Jako redaktor życzę sobie i innym w Nowym Roku... pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy... A tak naprawdę to radości, energii, nowych pomysłów, poznawania nowych miejsc i ludzi, pojawienia się świetnych książek i dzieł sztuki...

Marek Wasilewski

zobacz w najnowszym wydaniu Witryny:
KOMEDIA NIE JEST (POLSKĄ) KOBIETĄ
PASOLINI – REAKTYWACJA
PLANETA PRL
felieton__PiSarz i POeta
...O CZASOPISMACH KULTURALNYCH
O CZASOPISMACH OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH, CZYLI O TYM, DLACZEGO KAPELUSZ MIAŁBY PRZERAŻAĆ
zobacz w poprzednich wydaniach Witryny:
GDZIE JEST WYJŚCIE Z PASAŻY?
PLUSZAKI ATAKUJĄ
URBS MELANCHOLICA

buduj Witrynę | © 2004 Fundacja Otwarty Kod Kultury | pytania? | kontakt