Witryna Czasopism.pl

nr 6 (159)
z dnia 5 marca 2006
powrót do wydania bieżącego

zapraszamy | przeglądy prasy | autorzy | archiwum

POTYCZKI POLITYCZNE ARTYSTÓW

Paweł Kompanicki

„Nadciągający reżim rewolucji moralnej ma dotyczyć przede wszystkim wolności w sferze obyczajowej i kulturze”, przestrzega w „Obiegu” Paweł Leszkowicz. Wobec takiego zagrożenia wszystkie przestrzenie oporu są bezcenne – podkreśla. Świat sztuki powinien uczyć się korzystać z solidarności łączącej różne środowiska i ją wykorzystywać.

 

ZMAGANIA Z AWANGARDĄ

Igor Kędzierski

W fotografii nadal piętnowana jest dosłowność, mimetyczna prostota, wciąż ceni się natomiast formalne wyrafinowanie i nowatorstwo. Dlatego z tak bardzo ujęła mnie szczerość i bezpośredniość emanująca z zamieszczonych w „Kwartalniku Fotografia” prac Martina Parra, brytyjskiego fotografa, który stawia sobie jeden cel: NIE KŁAMAĆ, i rezultat jest wstrząsający. Widzimy bowiem człowieka z krwi i kości, jakim po prostu jest. Cytując zaś czeskiego teoretyka sztuki, Jindřicha Chalupeckiego, nic nie sprawia współczesnemu człowiekowi takiej trudności jak przyznanie się do siebie samego.

 

KINO JEST SERIALEM

Katarzyna Wajda

Popularność produkcji typu Tylko mnie kochaj nie dziwi, biorąc pod uwagę wyniki ankiety przeprowadzonej przez miesięcznik „Film” – widzowie dosyć chętnie oglądają polskie filmy, oczekując, że będą odzwierciedlały współczesne problemy. Według Lecha Kurpiewskiego, pożądanym połączeniem jest horror i komedia romantyczna – doskonałym przykładem takiej fuzji wydaje się Ja wam pokażę, jako niecodzienny sequel Nigdy w życiu!. Z jednej strony znajdziemy tutaj – nawet wyśpiewane – potwierdzenie, że miłość istnieje, a z drugiej – ekstremalne doznania...

 

buduj Witrynę | © 2004 Fundacja Otwarty Kod Kultury | pytania? | kontakt